Zapłodnienie pozaustrojowe IVF, In Vitro

Zapłodnienie pozaustrojowe znane powszechnie jako In Vitro to jedna z metod nienaturalnego uzyskania ciąży. Zarodek uzyskuje się bowiem na skutek połączenia komórki jajowej z nasieniem w warunkach laboratoryjnych, a więc poza organizmem kobiety. Stąd też tyle kontrowersji na temat tej metody.

Metoda In Vitro stosowana jest wobec par, u których żadne inne metody uzyskania ciąży nie przyniosły pozytywnego rezultatu. Zazwyczaj dopuszczane są kobiety, które nie przekroczyły 41 roku życia. Skuteczność tego zabiegu to ok. 20%.

Metoda In Vitro składa się z kilku etapów. Na początku pacjentka otrzymuje leki hormonalne, dzięki którym doprowadza się pęcherzyki do odpowiedniego stadium dojrzałości. Następnie pobiera się komórki jajowe i w warunkach laboratoryjnych łączy je z plemnikami (dostarczonymi przez partnera). Uzyskane w ten sposób zarodki umieszczane są bezpośrednio w macicy, gdzie powinny się zagnieździć tworząc ciążę. Dalszy przebieg ciąży nie różni się niczym od tej uzyskanej w wyniku stosunku płciowego.