Badania drożności jajowodów – HSG

Pełna nazwa HSG to Histerosalpingografia. Badanie to służy określeniu drożności jajowodów, ich stanu, oznaczeniu charakterystyki macicy, jej błony śluzowej (endometrium) oraz zmian w okolicach przydatków. Badanie wykonuje się do 10 dnia cyklu, ale nie podczas miesiączki. Przed HSG powinno zostać wykonane badanie czystości pochwy (zazwyczaj robione jest bezpośrednio przed HSG).

Przebieg badania HSG:

Do badania pacjentka układa się jak do badania ginekologicznego, do pochwy wprowadzany jest wziernik, a przez niego wąskie urządzenie zwane aparatem Schultza. Przez ten aparacik do macicy zostaje wprowadzony kontrast rozchodzący się po dolnych partiach jamy brzusznej. W tym czasie wykonywana jest seria zdjęć rentgenowskich.

Badanie trwa ok. 20 min. Zazwyczaj nie jest bolesne, towarzyszy mu niewielkie ćmienie w podbrzuszu, jak podczas miesiączki. Inaczej jest, gdy pacjentka ma niedrożne jajowody. Wówczas badanie jest dla niej mało przyjemne. Dlatego warto przed badaniem zażyć środek przeciwbólowy. Należy się jednak uprzednio porozumieć z lekarzem, bowiem nie wszystkie tabletki mogą być przyjmowane przed HSG.

Plusem tego badania jest to, że przemieszczający się kontrast potrafi odblokować niedrożne jajowody, w związku z czym w zasadzie od tego samego cyklu można starać się z większą nadzieją o dzidziusia.