Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? – Przyczyny braku ciąży

To pytanie „dlaczego nie mogę zajść w ciążę?” zadaje sobie ok. 20% kobiet starających się o dziecko. Właśnie tyle par ma trudności z poczęciem maluszka. Dlaczego? Przyczyn może być wiele. Oczywistą jest brak płodności jednego z partnerów. Jednak nie należy od razu myśleć tak czarno, bo przyczyn może być tysiące. Zważmy choćby na dzisiejszy tryb życia, tak odmienny od życia naszych dziadków. Każdy w pogoni za pieniądzem, sukcesem. Coraz bardziej jesteśmy zabiegani, zmęczeni, zestresowani. Często nie mamy czasu na ćwiczenia fizyczne, w zamian za to zaraz po powrocie z pracy (w której siedzimy) zalegamy na kanapie przed telewizorem z talerzem smakołyków do pochrupania...

Jaki z tego wszystkiego wniosek?

Podstawowe przyczyny problemów zajścia w ciążę wynikają głównie z naszego trybu życia. Wpływają na to:
- stres,
- przemęczenie,
- siedzący tryb życia,
- otyłość (zła dieta).

Oprócz tego trudności z poczęciem dziecka mogą brać się także z problemów mających miejsce w naszym organizmie, głównie zaś w organizmie kobiety. Mogą to być m.in. zły poziom hormonów, budowa utrudniająca zagnieżdżenie się zarodka, brak drożności jajowodów, zbyt cienka lub zbyt gruba ściana macicy, brak owulacji, cysty na jajnikach, uczulenie na spermę, i wiele wiele innych.

Tak czy inaczej, zanim dojdziemy do wniosku, że któreś z partnerów jest bezpłodne należy potwierdzić, czy nie istnieją inne przyczyny niemożności zajścia w ciążę.