Podstawowe wiadomości o kobiecym cyklu i owulacji

Pierwsza rzecz zanim zaczniemy starania o dziecko to poznanie tajników kobiecego cyklu. Dzięki znajomości własnej biologii, działania własnego organizmu można w łatwiejszy sposób określić, co w nim działa dobrze, a co nie. W tym m.in. niemal bezbłędnie można określić najbardziej płodne dni.

Co każda kobieta powinna wiedzieć o swoim cyklu i co to wszystko oznacza?

Przede wszystkim co to jest cykl. Cykl to okres od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed wystąpieniem miesiączki następnej. Zazwyczaj trwa od 25-32 dni (książkowy, idealny trwa 28 dni). Długość cyklu uzależniona jest indywidualnie od kobiety i może się zmieniać pod wpływem różnych czynników, takich jak m.in.: działanie stresu, zmiana otoczenia, daleki wyjazd, przyjmowanie tabletek, zmiana trybu życia, i inne.

Dzięki znajomości cyklu można określić dni płodne i niepłodne. I tu wkracza pojęcie owulacji. Owulacja to ok. 24-godzinny okres najwyższej płodności kobiety. Wtedy właśnie, i tylko wtedy może dojść do zapłodnienia. Z uwagi na to, że plemniki potrafią przeżyć w organizmie kobiety 4-5 dni przyjmuje się, że właśnie te 5 dni przed owulacją to także dni płodne. Pozostałe dni są niepłodne.


Niby wszystko wygląda ładnie i prosto. Wystarczy przecież znać datę owulacji, by wiedzieć, kiedy są najlepsze dni do zajścia w ciążę. Ale właśnie problemem jest poznanie tej daty. Wiadomo, że owulacja występuje na ok. 14 dni przed końcem cyklu, lecz nikt niestety nie zna dnia następnej miesiączki.
W tym wypadku można więc albo działać „na chybił trafił”, albo... jeszcze lepiej poznać swój organizm. I tu sprawdzają się tak potępiane przed wszystkich Metody Naturalnego Planowania Rodziny, czyli tzw. kalendarzyk małżeński. Badając codziennie temperaturę, sprawdzając śluz można łatwo określić dzień płodny (śluz wówczas jest przezroczysty i rozciągliwy). Oczywiście sposób ten jest bez sensu jako metoda antykoncepcji, jednak pozwala bardzo dobrze poznać siebie.

Dla osób bardziej leniwych do wyznaczenia najbardziej płodnych dni polecane są testy owulacyjne, ogólnie dostępne w aptekach.