Spermogram - badanie nasienia

Gdy starania nie kończą się ciążą należy przeprowadzić kilka podstawowych badań. Pierwszym z nich jest Spermogram (Spermiogram, Seminogram). Przede wszystkim, dlatego, że to jedyne badanie, jakie przeprowadza mężczyzna w celu ustalenia trudności z poczęciem dziecka. W ten sposób, przez jedną analizę można stwierdzić, które z partnerów ma problem. Gdy testy wyjdą prawidłowe, należy zacząć szukać przyczyny naszych problemów u partnerki. Co jeśli wyjdą nieprawidłowe? Wszystko zależy od tego jak bardzo złe wyjdą wyniki. Często bowiem są to niewielkie odchylenia od normy i wystarcza kilkumiesięczna witaminowa terapia by przywrócić plemniki do rewelacyjnego stanu. Ale żeby o tym mówić należy przede wszystkim wykonać badanie.

Jak wygląda badanie nasienia?

Badanie spermy przeprowadza się na.. próbce spermy. Przed badaniem partner powinien ok. 5 dni powstrzymać się od jakichkolwiek aktów kończących się wytryskiem, czyli zachować całkowitą wstrzemięźliwość, jeśli chodzi o seks, z masturbacją włącznie. Po tym czasie (nie dłużej niż 5 dni) poprzez masturbację oddaje nasienie do sterylnego pojemniczka (takiego jak do oddawania moczu). Próbka powinna zawierać całą spermę, co do kropelki i ma pochodzić z pierwszego wytrysku. W zależności od laboratorium mężczyzna albo „uzyskuje” próbkę do analizy na miejscu, albo w domu. W drugim przypadku musi dostarczyć ją do laboratorium w ciągu max. 30 min. przechowując pojemniczek blisko ciała, tak by sperma była cały czas w temp. bliskiej temperaturze ciała. Wyniki, zależnie od laboratorium i sprzętu mogą być tego samego dnia lub nawet po 2 tygodniach. Badanie określa m.in. ilość plemników, objętość ejakulatu, ruchliwość plemników, ich żywotność i kształt.

Uwaga!
Na wynik analizy może mieć wpływ przemęczenie, abstynencja seksualna, alkohol, gorączka, antybiotyki. Po przyjmowaniu antybiotyków należy odczekać min. 2 tygodnie zanim przeprowadzi się badanie.

W aptekach dostępne są także testy na spermę do wykonania całkowicie samodzielnie w warunkach domowych, tzw. domowe testy na płodność mężczyzn. Nie są one jednak aż tak dokładne jak badanie laboratoryjne.