Testy owulacyjne - oznaczenie dni płodnych

Testy owulacyjne to bardzo dobry sposób na określenie dwóch najbardziej płodnych dni w ciągu cyklu. Badanie sprowadza się do wyznaczenia tzw. piku LH. Pik LH wskazuje na wzrost hormonu, który jest wydzielany, gdy pęcherzyk osiągnie właściwą wielkość. Od tego momentu w ciągu 24-48 godz. powinna nastąpić owulacja.

Testy owulacyjne są łatwe do przeprowadzenia i bardzo dokładne. Dostępne są w aptekach, oczywiście bez recepty. Obecnie są również różne ich typy, m.in. testy płytkowe lub cyfrowe (np. Clearblue). Są tak samo skuteczne bez względu na rodzaj, jednak jak ze wszystkim, każdej z nas może odpowiadać inny.

Wykonanie testu owulacyjnego:

Testy, niezależnie od rodzaju przeprowadza się w zasadzie tak samo. Kolejne kroki to:

  1. pobranie próbki moczu do czystego naczyńka – tu należy doczytać się w ulotce, jak dobrze przygotować się do testu. Jedne testy odradzają pobieranie próbki z pierwszego, porannego moczu, inne na to zezwalają, jedna zalecają 2-godzinną, inne 4-godzinną przerwę w oddawaniu moczu przed wykonaniem próby.
  2. naniesienie odpowiedniej ilości moczu na pasek testowy – czy to poprzez zanurzenie go w próbce, czy też przez wkroplenie odpowiedniej ilości moczu na wyznaczone na płytce testowej miejsce
  3. odczytanie wyniku po określonej ilości czasu. W przypadku większości testów jako wynik pojawiają się dwie kreski – gdy są tego samego koloru, lub kreska analizowana jest ciemniejsza od testowej wówczas mamy do czynienia z pikiem LH. W przypadku testu Clearblue na ekraniku wyświetla się albo kółeczko (wynik negatywny), albo uśmiechnięta buzia, oznaczająca wystąpienie piku LH.

Uwaga!
Jeśli test wyszedł negatywny (brak piku LH) należy go powtórzyć następnego dnia, i tak aż do uzyskania wyniku pozytywnego, przez min. 7 dni. Kolejne testy należy wykonywać o tej samej godzinie co ten pierwszy.
Jeśli po 7 dniach test nie dał wyniku pozytywnego być może zaczęłyśmy badanie zbyt późno i przegapiłaś ten dzień, lub masz cykl bezowulacyjny.

Jak wyznaczyć pierwszy dzień na badanie owulacji przy pomocy testów owulacyjnych:

Dzień, w którym rozpoczyna się analizy określany jest na podstawie długości cyklu. Gdy twoje cykle są nieregularne najlepiej rozpocząć od najkrótszego. Pomocnicza tabela wyznaczenia pierwszego dnia analizy znajduje się w dolnej części strony.